Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia
im. G. Ph. Telemanna w Żarach

   
:: Co słychać w naszej szkole ::

XI Festiwal Telemannowski

Zanim zabrzmiały pierwsze nuty koncertów festiwalowych, uczniowie szkół partnerskich odbyli warsztaty orkiestrowe pod kierunkiem Sylwii Kamzelskiej – Bronowickiej, Dorothei Wollstadt, Thomasa Stapela i Adama Mikulskiego. W trakcie zajęć dopracowywane były sekcyjnie i zespołowo utwory na koncert festiwalowy.

Chór PSM "Con Forza" pod dyrekcją Moniki Maszkowskiej oraz Poznańskie Trio Kameralne byli bohaterami I wieczoru festiwalowego. W wykonaniu chóru słuchacze usłyszeli rozrywkową wersję "Ody do radości" L. van Beethovena/F. Schüllera z akompaniamentem Waldemara Wolskiego. Poznańskie Trio Kameralne wykonało urozmaicony program, począwszy od brawurowo wykonanej przez Lecha Bałabana sonaty na altówkę solo J. S. Bacha po, wspólnie z Agnieszką Bałaban - wiolonczela i Marią Banaszkiewicz – Bryłą - klawesyn, ciekawie interpretowane sonaty G. Ph. Telemanna, G. F. Haendla i A. Vivaldiego.

Drugi wieczór festiwalowy to występ uczniów i nauczycieli z Żar, Weißwasser i Magdeburga, Polsko - Niemieckiej Orkiestry Kameralnej oraz absolwentów PSM - akordeonistów Grzegorza i Wojciecha Babuśki, Kamili Romanik - altówka i Wojciecha Pruszyńskiego - fortepian z towarzyszeniem kontrabasisty Kamila Pełki. W programie, w I części zabrzmiały utwory wielu kompozytorów. - Fantazje - wiolonczelową J. S. Bacha i skrzypcową G. Ph. Telemanna - wykonały Agata Bobowska i Julia Rutkowska, które przygotowują się na Konkurs Bachowski. Preludium z Suity skandynawskiej E. Chauga i Walc E. Derebenki stylowo zagrał Michał Sielski, a po raz kolejny po mistrzowsku zaprezentował się duet gitarowy - Kinga Półtorak i Paulina Korzeniowska - laureatki wielu konkursów ogólnopolskich, wykonując Motivo barocco C. Machado i Welcome home J. Dowlanda. Skrzypaczka Klara-Josephine Hinkeldey i pianista Jonas Musil z Magdeburga zaprezentowali utwory F. Seitza, J .S. Bacha i F. Chopina, Menuet Telemanna pod dyrekcją Sylwii Kamzelskiej - Bronowickiej i Suita Orkiestrowa "Vier Traumbilder" skomponowana na orkiestrę dziecięcą i dyrygowana przez Thomasa Stapela, grane przez Polsko – Niemiecką Orkiestrę Kameralną uczniów z Weißwasser, Niesky, Löbau, Zittau i Żar były wydarzeniem II wieczoru festiwalu.

Część II rozpoczął duet akordeonistów W. i G. Babuśków, którzy z pasją zagrali Tango Galianiego. Fantazję Telemanna i Capriccio H. Vieuxtemps na altówkę solo profesjonalnie wykonała K. Romaniuk, Libertango A. Piazzolli, zaprezentowane przez duet K. Romaniuk - W. Pruszyński wywołało burzę oklasków, a improwizacje jazzowe na tematy z utworów J. S. Bacha i G. Ph. Telemanna w interesującym dialogu Wojciecha Pruszyńskiego i Kamila Pełki były pięknym uwieńczeniem koncertu.

Trzeciego dnia, na koncercie finałowym wystąpił znakomity zespół Villa Musica Baroque Ensemble - Józef Kolinek - skrzypce, Jakub Kościukiewicz - wiolonczela, Anton Birula - Lutnia i teorba oraz Mirosław Feldgebel - klawesyn. Utwory przeplatane były barwną prelekcją Józefa Kolinka. Artyści wykonali rewelacyjnie, solo i z zespołem, sonaty, suity i fantazje G. Ph. Telemanna oraz Suitę L. Weissa.

Na XI Festiwalu Telemannowskim, w związku z zakończeniem pełnienia funkcji, miało również podziękowanie Dyrektora PSM i Burmistrza Żar Dyrektorowi Konservatorium G. Ph. Telemann dr Helmutowi Kellerowi za wieloletnią współpracę oraz podziękowanie całej społeczności PSM I stopnia w Żarach Ireneuszowi Brzezińskiemu - wieloletniemu Naczelnikowi Wydziału Gospodarki i Promocji Urzędu Miejskiego w Żarach, za współorganizację Festiwali Telemannowskich, Lata z Telemannem i 15 innych wspólnych projektów.

Dziękujemy wszystkim melomanom, którzy skorzystali z naszej oferty koncertowej XI Festiwalu Telemannowskiego i zapraszamy na następne koncerty.

Jesteśmy bardzo wdzięczni Radzie i Burmistrzowi Miasta Żary za dotację celową i pomoc organizacyjną oraz finansową w realizacji festiwalu. 

Biuletyn Informacji Publicznej

Copyright © 2009 - 2011 Wszelkie prawa zastrzeżone