Państwowa Szkoła Muzyczna I stopnia
im. G. Ph. Telemanna w Żarach

   
:: Co słychać w naszej szkole ::

Otwarcie Sali Koncertowej PSM

Na uroczystość otwarcia Sali Koncertowej PSM przybyło wielu znakomitych gości. Z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego przybyli: Radca Ministra Maksymilian Celeda i Dyrektor Centrum Edukacji Artystycznej w Warszawie dr Zdzisław Bujanowski. Obecna również była Wizytator Regionu Lubuskiego CEA Krystyna Karcz. W ramach współpracy przybyło wielu gości z Niemiec: Dyrektor Departamentu Kultury Landu Sachsen - Anhalt w Magdeburgu - dr Lutz Buchmann, Dyrektor Centrum Telemanna w Magdeburgu -  dr Carsten Lange, dyrektorzy partnerskich szkół muzycznych - Dorothea Wollstadt z Weißwasser, Thomas Stapel z Niesky i Sonja Junghanel z Forst. Z zaproszenia skorzystał również wieloletni dyrektor Musikschule Weißwasser - Klaus-Dieter Backert, który wspólnie z dyrektorem PSM Waldemarem Wolskim zintensyfikował polsko-niemiecką współpracę i był współinicjatorem Festiwalu Telemannowskiego oraz obozów muzycznych.  Z ramienia Urzędu Marszałkowskiego przybył Dyrektor Departamentu Edukacji, Kultury  i Sportu Stanisław Domaszewicz, a z władz miasta Burmistrz Roman Pogorzelec i Wiceburmistrzowie - Franciszek Wołowiczi Jacek Niezgocki. Z Żagania dotarli Burmistrz Sławomir Kowal i Przewodniczący Rady Miasta Żagania Zdzisław Mirski oraz wieloletni dyrektor PSM Stanisław Piniuta i jego następca, dyrektor Hubert Dziedzic. Starostwo Powiatowe reprezentowali Starosta Marek Cieślak i Przewodniczaca Rady Powiatu Żarskiego Irena Marciniak. Obecni byli przedstawiciele szkół muzycznych, policji, straży pożarnej, wojska polskiego, firm żarskich i wielu innych gości oraz gospodarze - nauczyciele i pracownicy Panastwowej Szkoły Muzycznej I stopnia im G. Ph. Telemanna w Żarach, Rada Rodziców PSM i uczniowie biorący udział w tym przedsięwzięciu, szczelnie wypełniając salę.

 Część oficjalna zawierała odczytanie listów gratulacyjnych, wręczenie odznaczeń "Zasłużony dla Kultury Polskiej" - otrrzymali je      na wniosek Dyrektora PSM I stopnia w Żarach za wkład w rozwój szkoły mmuzycznej: Roman Pogorzelec, Franciszek Wołowicz, Zbigniew Bohatkiewicz, Ireneusz Brzeziński i Arkadiusz Małecki. Dyrektor PSM Waldemar Wolski oprócz gratulacji od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, WojewodyLubuskiego i Marszałka Województwa Lubuskiego otrzymał Nagrodę Indywidualną       I stopnia Dyrektora Centrum Edukacji Artystycznej za szczególny wkład w rozwój kultury.

Po części oficjalnej na stąpił długo oczekiwany koncert z piękną oprawą oswietleniową, którego bohaterami w części I byli  uczniowie  i nauczyciele partnerskich szkół muzycznych z Weißwasser i Żar występujący w ponad 40 osobowej Polsko - Niemieckiej Orkiestrze Kameralnej oraz kwartet gitarowo-mandolinowy z Magdeburga. Na zakończenie pierwszej części Soravia Telemann Trio  w składzie Dorothea Wollstadt - flet, Sylwia Kamzelska - Bronowicka - wiolonczela oraz Waldemar Wolski - klawesyn. W programie były wykonywane głównie utwory G. Ph. Telemanna.

Część II koncertu to występ gwiazd - Piotra Palecznego - fortepian i Kwartetu Śląskiego w składzie: Szymon Krzeszowiec -             I skrzypce, Łukasz Syrnicki - II skrzypce, Arkadiusz Kubica - altówka i Piotr Janosik - wiolonczela. W programie wykonywana była muzyka polska - utworyFryderyka Chopina i Grażyny Bacewicz. Ciekawostką i wielką gratką dla melomanów była rzadko wykonywana wersja kameralna Koncertu e - moll op. 11 na fortepian i kwartet smyczkowy wykonana brawurowo                       przez P. Palecznego i Kwartet Śląski.Koncert zakończył się wielką owacją dla wykonawców.

Sponsorami uroczystości byli: Urząd Miasta w Żarach oraz żarskie firmy: M & J, Arkuszbud, Proj-Bud, Poli-Eco, Apo-Tessile, Drukarnia "Chroma", Rodzina Kamińskich, stolarnia Olechowski i Restauracja "Lew".

Uroczyste otwarcie Sali Koncertowej j PSM zrealizowane było jako częśc składowa projektu "Śladami Telemanna" w ramach Europejskiej Współpracy Terytorialnej Polska (lubuskie) - Saksonia 2007-2013. 

Biuletyn Informacji Publicznej

Copyright © 2009 - 2011 Wszelkie prawa zastrzeżone